Anasayfa » Haber: 'Excimer Laser/ Lasik'
 Info
anasayfa
English
Deutsch
güncel haberler ve duyurular
ücret karşılaştırma
online randevu - danışma
bilgilendirme seminerleri
klinik - hastane bul
üye girişi
Excimer Laser/ Lasik
Memorial Hastanesi Suadiye Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Sahin bu konu ile ilgili olarak şu açıklamaları getirdi:
Korneanın eğiminin değiştirilmesiyle göz numarasının değiştirilebileceği fikri 25 yıl önce Fyodorov'un 'çizik' ameliyatlarını gündeme getirdi. Elmas bıçaklarla kornea belirli şekillerde çizilerek çökertiliyordu. Bu yöntemle alınan nispi memnuniyet daha mükemmel yollar aranmasını gerektirdi. 20 yıl önce araştırıcılar excimer laserin 0,25 mikron kadar ablasyon (doku kaldırma) yapabildiğini keşfettiler. Bu konudaki ilerlemeler excimer laserin kırma kusurlarını düzeltmekte son derece tutarlı, kontrollü ve güvenilir hale gelmesini sağladı. Dünyada 12 ülkemizde 9 yıldır milyonlarca insanın Excimer laser ile kırma kusuru tedavisi gerçekleştirildi.

Her laser atımı korneal hücreler arasındaki moleküler bağları çözer.Bu işlem 0,25 mikron kalınlığa kadar duyarlıdır.Excimer laserde laser ışını hedeflediği dokuyu hedeflenen kalınlık ve genişlikte ortadan kaldırır ve böylece gözün kırıcılığı istenilen şekilde değiştirilmiş olur. Bu yöntemde göz çizilmediği için basınç değişiklikleri göz bütünlüğünü tehdit etmez. Laserin etkisi sadece korneanın belirli bir bölgesine olacağından gözün arka tarafindaki görme merkezi ve sinirine laserin zarar vermesi mümkün değildir.

PRK (Fotorefraktif Keratektomi) ve LASEK

PRK 1988 den beri yapılan excimer laser yöntemidir. Damla anestezisi altında yapılır. Hasta laser sırasında bir ağrı hissetmez. Bu yöntemde kornea ön yüzeyi soyulur ve sonra laser yapılır.Laserden sonra göz kapatılır veya kontakt lens konur. Soyulan doku tekrar kendini tamir edene dek (2-3 gün) ağrı ve sulanma olur. Göz kapatılır ve görme birkaç gün sonra düzelmeye başlar. Genellikle düşük numaralara yapılabilir. Laser sonrası ağrı dolayısıyla popülaritesi azalmıştır. Gunumuzde PRK yerine LASEK yontemi uygulanmaktadir, PRK dan daha az agrili olmakla birlikte, iyilesme sureci LASIKten daha uzundur.

LASIK

1994 yılından beri yapılan bu yöntem, excimer laserin korneada bir kapak açılarak yapılan şeklidir. Laser yapıldıktan sonra kapak tekrar yerine yatırılır. Lasik sayesinde laser sonrası duyulan ağrı çok azalmıştır. Hemen ertesi gün yeterli görmeye kavuşulur. Lasikte yüksek numaralara da laser imkanı vardır. Korneada leke oluşumu nadirdir. Lasikten sonra numaranın geri dönmesi çok daha azdır. Numaranın stabilizasyonu 2 ay içinde tamamlanmış olur. 2 ay sonunda hala gözlük ihtiyacı duyulacak kadar numara artığı varsa mevcut kapak kaldırılıp tekrar laser yapılabilir.

Lasik +6,00 numara hipermetropi , -14,00 numara miyopi ve +/- 6 numara astigmatizmaya kadar başarılı sonuçlar vermektedir. Refraktif cerrahide amaç gözün numarasını azaltmak, mümkünse tamamen gidermektir. Ameliyat sonrası hasta gözlüksüz olarak gözlükle görebildiği kadar görmeye kavuşmuşsa başarılı bir sonuca ulaşılmış olunur.

Lasik damla anestezisi altında yapılır. Göz kapakları bir ayırıcı ile açılıp hastanın göz kırpması önlenir. Korneanın merkezi işaretlendikten sonra korneada kapak yaratacak olan mikrokeratom (bicak) göze yerleştirilir. Kapak hazırlanırken keratomun yaptığı basınç nedeniyle 3-4 sn ışık hissi kaybolur. Keratom çıkartıldıktan sonra kapak açılır ve kornea yatağına laser yapılır. Laser işlemi 1-2 dakikayı aşmaz. Sonra göz iyice yıkanarak kapak eski yerine yatırılır ve göze yapışması sağlanır. Antibiyotikli damla damlatılarak işlem sona erdirilir. İlk gece hafif sulanmalar olsa da ertesi sabah herşey geçmiş olur. Lasik sonrasında kapağın kırışmaması çok önemlidir. Bu yüzden ilk günler daha önemli olmak üzere 1 ay boyunca gözlerin ovuşturulmaması gereklidir. Kapak kırışıklığı oluşursa kapak hekim tarafından tekrar yerine yerleştirilebilir.

Ayrıntılı Bilgi İçin
Memorial Göz Merkezi
444 7 888
http://www.memorial.com.tr
http://www.memorial.com.tr/saglikrehberi.php?Id=523
Kaynak:
Memorial Hastanesi Göz Merkezi
 Üyelerimiz:
Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi
Ada Göz Dal Merkezi ve Cerrahi Birimi
Akdeniz Göz Merkezi
Alman Hastanesi
Amerikan Hastanesi
Anadolu Göz Merkezi
Anatolia Göz Merkezi
Antalya Anadolu Hastenesi
Ateş ve Ateş Göz Kliniği
Avrupa Şafak Hastanesi
Avrupa Göz Hastalıkları Merkezi
Avrupa Göz Merkezi
Bursa Göz Merkezi
Bursa Vatan Hastanesi
Çağın Göz Hastalıkları Merkezi
Denizli VizyonGöz Merkezi
Dr. Cezmi Kahvecioğlu Kliniği
Dr. Leyla Kandur Lasik Institute
EyeSTAR Lasik Institute
Florence Nightingale Göz Hastalıkları Merkezi
Gözaydın Laser Göz Merkezi
Gözenur Göz Merkezi
Gözlazerseçimi.com
Gözlazerseçimi.com
Hayrunnisa Hastanesi
Işık Göz Merkezi
Ilgi Göz Hastalıkları Merkezi
International Hospital İstanbul
Istanbul Cerrahi Hastanesi
Istanbul Göz Hastanesi
Istanbul Medicine Hospital
Istanbul Medipol Hastanesi
Karadeniz Lazer Göz Merkezi
Kartal Göz Merkezi
Kayseri Göz Merkezi
Kudret Göz İstanbul
Kudret Göz Ankara
Laser Fako Limited şirketi
Lazervizyon
Maya Göz Adana
Maya Göz Ankara
Maya Göz Kayseri
Memorial Hastanesi Göz Merkezi
Mersin Vizyon Göz Merkezi
Mirkelam Göz Lazer Merkezi
Net Lazer Göz Merkezi
Opr. Dr. Nusret Baş
Optimed Göz Kliniği
Osmanoğlu Kliniği
Rufus Göz Kliniği
Samsun Dünyam Lazer Göz Merkezi
Süper Vizyon Lazer Göz Merkezi
Taksim Göz Hastalıkları Merkezi
Talya Göz Merkezi
Turkiye Hastanesi
Veni Vidi Özel Göz Sağlığı Hizmetleri
 Tedavi Yöntemleri
Ck (kondaktif keratoplasti)
Epi-lasik
Fakik-iol
Fako-katarakt
Keratokonus
Kornea nakli
Lasek
Lasik
Prk
Refraktif lens değişimi
Renkli kontakt lenser
Sert kontakt lenser
Wavefront (kişiye özel tedavi)
İntacs | Ferrara | Keraring
İntralase lasik (femtosecond)
Şeffaf kontakt lenser
 Haber Bülteni
Yeni kampanyalardan ve güncel haberlerden ilk önce haberdar olmak için hemen üye olun. Buraya tıklayın.

Klinik / Hastane Üyeliği | © Copyright 2007-2013 Göz Lazer Seçimi.com bir BirOneri.com Internet Medya projesidir | Her hakkı saklıdır | Estetik Dis Hekimi
İletişim gozlazersecimi.com | Güvenilir Online AlisVeris Magazalari