Anasayfa » Haber: 'Özel hastaneler, tanıtım atağına kalktı'
 Info
anasayfa
English
Deutsch
güncel haberler ve duyurular
ücret karşılaştırma
online randevu - danışma
bilgilendirme seminerleri
klinik - hastane bul
üye girişi
Özel hastaneler, tanıtım atağına kalktı
Sağlık turizmi pastası büyürken, pay kapma yarışı da hem ülkeler, hem de ülke içindeki kurumlar arasında kızıştı. Batı standartlarındaki özel hastaneler Avrupa'dan Türk ve yabancı hasta çekmek için birleşerek tanıtım atağına kalktı. Kliniklerse şimdilik küçük Balkan ülkeleriyle yetiniyor.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un 'Benim sevgilimdir' diye tanımladığı sağlık turizmi, yeni gelir kaynaklarımızdan biri oldu. Türkiye'nin beş yıldızlı özel hastaneleri bu pastadan payına düşeni artırmak için atağa kalktı, Avrupa ülkelerinde sigorta şirketlerinin kapsama alanına girmeyen birçok ameliyat ve hastalık iştahlarını kabartıyor. Bunun için Avrupa'daki tanıtım ve pazarlama çalışmalarına hız verdiler. Radikal Gazetesi'nin haberine göre Türkiye'de gerek ameliyat, gerekse tedavi maliyetlerinin Batı'ya oranla dört-beş kat düşük olması yabancılar için tercih nedeni. Avrupa'ya ilhak etmiş 5 milyon civarında Türk işçisine ulaşmak zor değil, asıl güçlük yabancıları çekmek. Büyük pastanın talibi de çok; Türkiye'nin İtalya, Polonya, Yunanistan gibi AB üyesi rakipleri var.

Büyük hastaneler özel konsorsiyumlar kurarak sınırlarını Avrupa'ya kadar genişletip, zengin ülkelerin sigorta şirketlerine yönelik pazarlama çalışmaları yaparken, kliniklerin gözü Balkan ülkelerinde. İstanbul Dermatoloji Kliniği kurucusu Dr. Serdar Çağlayan da 'küçük balık'la yetinenlerden; 2007 Şubatı'ndan beri Arnavutluk ve Makedonya'dan gelen hastaları kabul ediyor, kendisi de bu ülkelere giderek hem yabancı meslektaşlarına dermatoloji ve plastik cerrahi alanındaki birikimlerini aktarıyor, hem de branşında hizmet veriyor.

Sağlık turizminde neler yaşanıyor? Hastaneler ve klinikler cephesinde durum ne? Sorunlar neler? Dr. Çağlayan'la konuştuk...

Arnavutluk'a ne zamandan beri hizmet veriyorsunuz?
İstanbul Dermatoloji Kliniği'ni 1993'te açtık. Kellik tedavisine, yani saç ekimine 1999'da başladık. O tarihten beri Arnavutluk, Makedonya, Rusya'dan hastalar geliyor. Önce hastalar geldi, sonra doktorlar. Meslektaşlarım onlara saç ekmeyi öğretmemi istediler, gönüllü olarak öğrettim. Almanya, Hollanda gibi Türklerin yaşadığı ülkelerden hastalarım var. Vize uygulamadığımız için Balkanlar'dan rahat giriş yapıyorlar, oysa AB ülkeleri için vize şart. Üç yıl önce kliniğime Arnavutluk'tan Spartak Nano adında bir işadamı geldi. Komünist sistem yıkıldıktan sonra Tiran'da yükselmiş, kendisine bir güzellik merkezi açmış. Arnavut hastalarımdan adımı duymuş, benden yardım istedi. Yanıma bir profesör gönderdi, bir hafta boyunca ona bildiğimiz her şeyi maddi karşılık beklemeden öğrettik. Sonra ses çıkmadı.

İşbirliği nasıl gerçekleşti?
Bu yıl ocakta Arnavutluk İstanbul Konsolosu arayarak, Spartak Nano'nun beni Tiran'a davet ettiğini söyledi. Şubatta Tiran'a gittik. Nano, işi büyütüp hem Tiran'da hem de Makedonya'daki Ohri ve Manastır'da birer poliklinik açmış. Ama elinde doktor yok. Tedavisi yapılamayanları başka ülkelere gönderiyor. Yaptığımız anlaşmaya göre ben zaman zaman Arnavutluk ve Makedonya'ya gidiyorum. İhtiyaç duydukları branşlardan Türk doktorlarının da oraya gitmesini sağlayacağım. Arnavutluk'ta sağlık reklamına izin var. Tür doktorlarının geldiğini televizyondan duyuracaklar.

Orada doktor olmaması ne tuhaf!
Tedavi ücreti sudan ucuz ama sistemleri hızlı doktor yetiştirmek üzerine kurulmuş, uzmanlaşmış doktor az. Dermatolog olsa da saç ekimi bilmiyor. Zaten tedavi için zengin olanlar AB ülkelerini, dar gelirliler Türkiye'yi tercih ediyor. Tiran'dan İstanbul'a günde 20-30 kişi gidip geliyor. İstanbul'da yaşayan zengin Arnavutlar da hayır için tedavilere maddi destek veriyor. Makedonya'ya da gidip saç ekimini öğrettik, ama bu bir ekip işi olduğu için yapamadılar. Biz gidiyoruz.

İstanbul'a yoksullar mı geliyor?
Para biriktirip geliyorlar. Onları havaalanında karşılayıp otele yerleştiriyoruz. Eğer dermatoloji ve plastik cerrahi istiyorlarsa klinik olarak hizmet veriyoruz. Başka şikâyetleri varsa özel hastanelere götürüyoruz.

Spartak Nano'yla anlaşmanız nasıl?
Biz dedik ki, "Türkiye'deki vizite ücretinden fazlasını alamayız. Hastaneye yönlendirmişsek durum şöyle olur: Bir hastadan 100 YTL alıyorsa, Arnavutluk ve Makedonya'dan gelenlerden 60 YTL alır, ücretin 40 YTL'sini geri verirler. Özel sağlık sigortası hastalarına uyguladıkları indirim gibi. 40 YTL içinde bizim giderimiz ve sizin (Nano'nun) harcamalarınız dahil olur."

Sizden en çok istenen ne?
Saç ekme ve plastik cerrahi. Onlar için Türkiye'den doktor gelmiş olması önemli. İstanbul'a gidin demek zor. Nano ameliyathane kurmamızı istedi ama cerrah yok, nasıl olacak? Polonya diş ve göz konusunda rakibimiz. Onkolojide Türkiye revaçta.

Bugün itibarıyla sistem nasıl işliyor?
Büyük kuruluşlar hastayı direkt yakalamaya çalışıyor. Şöyle ki, yurtdışındaki Türkler Avrupa standartlarında gelir sahibi. Bizim göz diktiğimiz esas pasta bu. Benim gibi küçük küçük kurumlar tek tek çaba sarf ediyor. İki yıl önce büyük hastaneler bir konsorsiyum kurdu. Birleşerek, daha büyük bir cüsseyle Avrupa'ya saldırdılar. Sigorta şirketlerine gidip Türkiye'deki düşük maliyetler hakkında bilgi verdiler. Sigortalar bu işten direkt kârlı çıkıyor tabii. Mesela Dünya Göz Hastanesi, Avrupa'yla çok sıkı çalışan bir hastane, Avrupa'da sürekli ilanlar veriyor. Memorial Hastanesi kalp-damar cerrahisi konusunda adını duyurdu, hastalarının yüzde 20'si yurtdışından... İstanbul Cerrahi Hastanesi'ne Hollanda, Almanya ve Danimarka'dan hasta geliyor. Ben büyüklerin alanına giremem, Balkan ülkelerine yöneliyorum. Yeni hedefim Türki devletler: Kazakistan ve Türkmenistan... Geçenlerde Kazakistan'dan orada klinik açmam için bir teklif aldım.

Sağlık turizminin cazibesi ne?
En güzel yanı, yabancı hastaya fatura kesmiyorsunuz. Türkiye'de yasal kayda geçmemiş gelirinizi artırabiliyorsunuz. Bu gelir kaynağı için devletin hukuki bir düzenleme getirmesi şart. Size hastaları getiren, taşıyan, yönlendirenler var. Bunların parası nasıl ödenecek? Bir makbuz yazılarak gösterilecek mi? Bunun bir adı konulmalı. Sigorta şirketleriyle anlaşma yapıldığında sorun yok. Ama biz küçüklerin durumu ne olacak? Mesela Arnavutluk, Türkiye'deki sağlık sigorta şirketlerini davet ediyor. Bir başka sorun, Arnavutluk'ta ilaç fabrikası yok. Türkiye'ye gelip kamyonla ilaç götürüyorlar. Türk ilaç firmaları gidip oralarda ilaç satıyor. Bu ülkelerde henüz kurallar konulmadığı için eczacı hangi ilaç gelirse onu satıyor. İlaçta müthiş bir yokluk yaşanıyor.
________________________________________

Markalaşmak en önemli şey
• Dünyada sağlık turizmi alanında en hızla yol alan ülke Hindistan. Hem hizmet kalitesinden ödün vermemesi, hem de ucuz fiyat alternatifleriyle cazip. Özellikle kalp ve katarakt ameliyatlarında tercih ediliyor.
En büyük talepse ABD'den.
• Kosta Rika ve Küba tüp bebek ve göz cerrahisi alanlarında, Tunus ve Fas göz sağlığı konusunda, Tayland böbrek nakli, Macaristan ve Polonya ise diş tedavilerinde, Belçika ise estetik cerrahi ve obezite tedavisinde markalaşmış.
• Türkiye özellikle diş ve göz hastalıkları konusunda adını Avrupa'ya kabul ettirdi. Ancak sağlık turizminin gelişmesi için uluslararası tanıtım ve pazarlamaya ağırlık verip fuarlara katılmak gerekiyor.
• Türkiye güçlü rakipleri Polonya ve Macaristan'ı örnek alabilir. Çünkü bu ülkelerde altyapı sorunu işe girişmeden tamamlanmış. Hem AB ülkelerine yakın olmaları, hem de yabancı dil sorunlarını çözmeleri en büyük avantajları.
• Önce devletin yasal düzenlemeler yapması gerekiyor. Sağlık turizmine girecek hastanelerse bağımsız uluslararası organizasyonlara başvurarak hizmet kalitelerini kanıtlamalılar. Ayrıca, hastaneler eğitimli personele ağırlık vermeli ve yabancı dil meselesi bir an önce halledilmeli.
http://
Kaynak:
Gözlazerseçimi.com
 Üyelerimiz:
Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi
Ada Göz Dal Merkezi ve Cerrahi Birimi
Akdeniz Göz Merkezi
Alman Hastanesi
Amerikan Hastanesi
Anadolu Göz Merkezi
Anatolia Göz Merkezi
Antalya Anadolu Hastenesi
Ateş ve Ateş Göz Kliniği
Avrupa Şafak Hastanesi
Avrupa Göz Hastalıkları Merkezi
Avrupa Göz Merkezi
Bursa Göz Merkezi
Bursa Vatan Hastanesi
Çağın Göz Hastalıkları Merkezi
Denizli VizyonGöz Merkezi
Dr. Cezmi Kahvecioğlu Kliniği
Dr. Leyla Kandur Lasik Institute
EyeSTAR Lasik Institute
Florence Nightingale Göz Hastalıkları Merkezi
Gözaydın Laser Göz Merkezi
Gözenur Göz Merkezi
Gözlazerseçimi.com
Gözlazerseçimi.com
Hayrunnisa Hastanesi
Işık Göz Merkezi
Ilgi Göz Hastalıkları Merkezi
International Hospital İstanbul
Istanbul Cerrahi Hastanesi
Istanbul Göz Hastanesi
Istanbul Medicine Hospital
Istanbul Medipol Hastanesi
Karadeniz Lazer Göz Merkezi
Kartal Göz Merkezi
Kayseri Göz Merkezi
Kudret Göz İstanbul
Kudret Göz Ankara
Laser Fako Limited şirketi
Lazervizyon
Maya Göz Adana
Maya Göz Ankara
Maya Göz Kayseri
Memorial Hastanesi Göz Merkezi
Mersin Vizyon Göz Merkezi
Mirkelam Göz Lazer Merkezi
Net Lazer Göz Merkezi
Opr. Dr. Nusret Baş
Optimed Göz Kliniği
Osmanoğlu Kliniği
Rufus Göz Kliniği
Samsun Dünyam Lazer Göz Merkezi
Süper Vizyon Lazer Göz Merkezi
Taksim Göz Hastalıkları Merkezi
Talya Göz Merkezi
Turkiye Hastanesi
Veni Vidi Özel Göz Sağlığı Hizmetleri
 Tedavi Yöntemleri
Ck (kondaktif keratoplasti)
Epi-lasik
Fakik-iol
Fako-katarakt
Keratokonus
Kornea nakli
Lasek
Lasik
Prk
Refraktif lens değişimi
Renkli kontakt lenser
Sert kontakt lenser
Wavefront (kişiye özel tedavi)
İntacs | Ferrara | Keraring
İntralase lasik (femtosecond)
Şeffaf kontakt lenser
 Haber Bülteni
Yeni kampanyalardan ve güncel haberlerden ilk önce haberdar olmak için hemen üye olun. Buraya tıklayın.

Klinik / Hastane Üyeliği | © Copyright 2007-2013 Göz Lazer Seçimi.com bir BirOneri.com Internet Medya projesidir | Her hakkı saklıdır | Estetik Dis Hekimi
İletişim gozlazersecimi.com | Güvenilir Online AlisVeris Magazalari