Anasayfa » Haber: 'Sağlık turizmi çığ gibi büyüyor'
 Info
anasayfa
English
Deutsch
güncel haberler ve duyurular
ücret karşılaştırma
online randevu - danışma
bilgilendirme seminerleri
klinik - hastane bul
üye girişi
Sağlık turizmi çığ gibi büyüyor
Sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte yatırımlar hız kazandı. Özellikle lazer ile göz ameliyatlarına yabancıların ilgi göstermesiyle birçok göz hastanesi de Akdeniz ve Ege'de yeni projelere başladı. 20 bini aşkın yabancı hasta Türkiye'de göz ameliyatı olup özel sağlık kuruluşları ve tur acentelerinin hazırladığı paket programlarla beş yıldızlı tatil yapıyor.
Son yıllarda Türkiye'ye göz ameliyatı olmak için gelen turist sayısının 20 bini aşması sağlık kuruluşlarının hasta kapma yarışını da tetikliyor. Hürriyet'te yer alan habere göre, turistlere paket programlar hazırlayan seyahat acenteleri ve sağlık kuruluşları özel araç, boğaz turu, rehber ve 5 yıldızlı otelde konaklama hizmeti sunuyor. Avrupa ve Amerika'da 3 bin dolardan başlayan lazer ameliyatlarının fiyatı Türkiye'de 500 Euro ile 700 Euro arasında değişiyor. Paket programlar ise tur acenteleri ve kuruluşların hizmet ağına göre ücretlendiriliyor. Lazer ile göz ameliyatlarının yaygınlaşması ve yabancıların da Türkiye'yi tercih etmesi nedeniyle birçok göz hastanesi de yeni yatırımlar için düğmeye basıyor. 200 milyon dolara yaklaşan göz hastanesi yatırımları son zamanlarda ise Akdeniz ve Ege'ye kayıyor. Lazer ameliyatlarının yurtdışında ve Türkiye'de sağlık sigortaları kapsamı içinde olmadığına dikkat çeken Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu "Bu ameliyatların estetik sınıfında olduklarını söyleyebiliriz. Yani kozmetik ameliyat olarak düşünülebilir. Bu nedenle de sağlık sigortaları tarafından ücretleri karşılanmıyor" diye konuştu.

AYDA 500 YABANCI HASTA
Dünya Göz Hastanesi'nde her ay ortalama 63 ülkeden 500 yabancı hastanın tedavi gördüğünü söyleyen Kapıcıoğlu "Hastalarımızın büyük bir çoğunluğu Avrupa'dan geliyor. 2006 yılında 12 binin üzerinde hastayı tedavi etmeyi planlıyoruz. Yaptığımız araştırmalara göre göz ameliyatı için Türkiye'yi tercih eden turist ülkemizde ortalama 4-5 gün kalıyor. Sadece göz ameliyatı için gelen hastalar ülkemize ortalama 2 bin 500 dolar döviz bırakıyor" dedi. Türkiye'ye göz ameliyatı için gelen yabancı hastaların 11 farklı departmanda sağlık hizmeti gördüğünü belirten Kapıcıoğlu "Özellikle lazerle göz bozuklukların tedavisi ve bunun dışında katarakt ve şaşılık ameliyatı için gelen hastalarımızda var" diye konuştu.

HASTALAR 3 GÜNDE İYİLEŞİYOR
Yabancı hastaların yurtdışında ödeyecekleri parayla Türkiye'de hem ameliyat olup hem de 4 kişilik ailesiyle 2 hafta boyunca tatil yaptığını anlatan İstanbul Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Türkmen "Hastanemizde lazer ameliyatları 500 Euro'dan başlıyor. Bunun yanında yabancılara İstanbul'un tarihi ve doğal güzelliklerini sunuyoruz. Şehir turları ve boğaz turları düzenliyoruz" dedi. Hastanın muayene, tetkik, ameliyat ve ertesi gün kontrolü için minimum 3 gün yeterli olduğunu kaydeden Türkmen "Ancak yaz döneminde İstanbul turunu tercih edip ameliyat olan yabancılar daha sonra Ege ve Akdeniz'de tatil yapıyorlar. Bu tür çalışmalar ise ülkemizi son derece önemli kılıyor" yorumunu yaptı.

30 MİLYON DOLAR YATIRIM
Universal Hospitals Group'un önümüzdeki iki yıl içerisinde 23 yeni hastaneyi hizmete sokacağını açıklayan Alman Hastanesi Göz Kliniği Direktörü Ali Ofluoğlu, "Bu yeni hastanelerden birisi de Adana'daki göz hastanemiz olacak. Buna ek olarak İstanbul Nişantaşı'nda hasta kabulüne başladığımız Alman Göz Nişantaşı da bulunuyor. Bu iki yeni hastanemiz için yatırım maliyeti yaklaşık 30 milyon dolardır" dedi. 2005 yılında göz kliniğine başvuran yabancı hasta sayısının bin 550 olduğunu anlatan Ofluoğlu, Alman Göz Nişantaşı ve Adana'da 2007 başında açacakları yeni göz hastanesiyle yılda 5 bin yabancı hastaya hizmet vereceklerini kaydetti.

Anatolia Göz: 2007'de 8 milyon dolar yatırım yapacak

2005 yılında Anatolia Göz Hastanesi'ne 600 yabancı hasta geldiğini söyleyen Anatolia Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Metin Vural 2006 yılında ise bu sayının bin 800 civarında olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Vural, "2007 yılında 8 milyon dolarlık yatırım planımız bulunuyor. Bununla birlikte yabancı hasta sayımızın da önemli ölçüde artacağını bekliyoruz. Yani yaklaşık 3 bin civarında hastayı kabul edebilecek düzeye geleceğiz" dedi. Yurtdışında tanıtım kampanyaları yürüttüklerine de değinen Vural "Yurtdışında ofis açma gibi bir planımız bulunuyor. Turistlere özel paket fiyatlarımız ve gazete ilanlarıyla birlikte pazarlama stratejimizde çok önemli" yorumunu yaptı.

Dünya Göz: Yabancı sigorta şirketleriyle çalışıyoruz

Yurtdışından gelen hastaların daha önce sadece sigortaların karşılamadığı tedaviler için geldiğine dikkat çeken Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu "Hollandalı 2 büyük sigorta şirketiyle anlaşma yaptık. Artık Dünya Göz hastanelerinden yabancı hastalar sigortaları kapsamında yararlanmakta. Bunun yanında Türkiye'deki SSK gibi çalışan sağlık kuruluşuyla da anlaşma yaptık. Şuanda yoğun olarak Almanya ve Avusturya'daki sigorta şirketleriyle temaslarımız sürüyor. Kasım ayının başında Avusturya'nın 3 büyük sigorta şirketi ile Viyana'da anlaşmalarımızı son haline getirmek üzere toplantımız olacak" dedi.

İstanbul Göz: Uzakdoğu ve Amerika'dan da hastamız var

Türkiye'de yapacakları yeni yatırımlarla birlikte yabancı hasta sayısını da artıracaklarını söyleyen İstanbul Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Türkmen "Açacağımız yeni şubeler ve gezici sağlık ekibi gibi yeni projelerimiz için 5 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladık" dedi. Yoğun olarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Makedonya, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinden de hastaları bulunduğuna değinen Türkmen, yazılı ve görsel basın aracılığı ile reklam kampanyalarını desteklediklerini açıkladı.

Kaşkaloğlu: Acentelerle çalışıp Avrupalıyı ameliyat ediyoruz

Türkiye'nin coğrafi olarak ve insan kaynakları olarak sağlık yatırımlarına hazır olduğunu kaydeden Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kaşkaloğlu "Siz istediğiniz kadar hastane yapın, yabancıların da size güvenip, dışardan gelmesi gerekiyor bu da tabii ki belirli bir sürenin geçmesini gerekiyor" dedi. Kaşkaloğlu "Avrupa ülkesinde acenteler aracılığıyla yaptığımız tanıtımlar sayesinde ve internet üzerinden başvurularla her yıl yurtdışından çok sayıda yabancı hasta, ameliyat için hastanemizi tercih ediyor" dedi.

AVRUPALI, KISIRLIK TEDAVİSİ İÇİN DE TÜRKİYE'YE GELİYOR

Türkiye, sağlık turizmi çerçevesinde kısırlık tedavisinde de yurtdışına açılıyor. Profesör Doktor Teksen Çamlıbel liderligindeki Jinemed'in İstanbul`da açtığı ilk özel tüp bebek merkezinin başarısını yurtdışına da taşımayı hedeflediklerini söyleyen Yönetim Kurul üyesi Uğur Çamlıbel "Başarımızı bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve uzman doktor kadromuzla sağlıyoruz" dedi.

Çamlıbel, Türkiye'nin kısırlık, tüp bebek ve yüksek gebelik oranlarıyla dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girdiğini söyledi.

SIRA ÇOK
Yabancı hastaların ülkemizi seçme sebepleri arasında sadece finansal sebepler olmadığını da kaydeden Uğur Çamlıbel "Avrupa'da özellikle tüp bebek konusunda tedavi bekleme sıralarının aşırı derecede uzaması dikkat çekici. İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde özel tedavinin az olması sebebiyle, hastalar kısırlık uzmanlarına ulaşmak için bazen 6 ay-1 yıl sonraya randevu alıyorlar. 38 yaşından sonra gebe kalma sansının azalmasını da dikkate alırsak, hastaların tedaviyi başka ülkelerde alması kaçınılmaz oluyor. Yine son yıllarda özellikle İngiltere gibi büyük ülkelerde sperm ve yumurta bağışlanması denilen işlemlere özel engeller getirilmiştir. Bu da bizim açımızdan avantajlı bir durum oluşturmaktadır. Çünkü ülkemizde de bu tarz tedaviler yasaklanmış olmasına rağmen Türkiye'ye komşu bazı ülkelerde bu işlem yapılabildiği için bizler de bu konuda aracı olarak hizmet verebilmekteyiz" diye konuştu.

YÜKSEK TEKNOLOJİ
Yabancı hastaların Türkiye'ye geldiği andan itibaren konaklamaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını da kaydeden Çamlıbel yabancı hastalara sadece tüp bebek hizmetli vermediklerini de kaydederek laparaskopi, histereskopi gibi konularda da hızlı ve ekonomik tedavi imkanları sunduklarını belirterek "Son zamanlarda yumurtalık dondurulması adı verilen tedavi gebelik planlarini ertelemek zorunda olan bayanlarla kanser hastalıkları veya kariyer sebeplerinden dolayı çocuk sahibi olmak istemeyen bayanların yumurtalıkların bir kısmını dondurup ileriki yıllarda tekrar kullanılması konusunda hizmet veren dünyadaki ender merkezlerden biriyiz" dedi.
Kaynak: turizmdebusabah
http://
Kaynak:
Gözlazerseçimi.com
 Üyelerimiz:
Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi
Ada Göz Dal Merkezi ve Cerrahi Birimi
Akdeniz Göz Merkezi
Alman Hastanesi
Amerikan Hastanesi
Anadolu Göz Merkezi
Anatolia Göz Merkezi
Antalya Anadolu Hastenesi
Ateş ve Ateş Göz Kliniği
Avrupa Şafak Hastanesi
Avrupa Göz Hastalıkları Merkezi
Avrupa Göz Merkezi
Bursa Göz Merkezi
Bursa Vatan Hastanesi
Çağın Göz Hastalıkları Merkezi
Denizli VizyonGöz Merkezi
Dr. Cezmi Kahvecioğlu Kliniği
Dr. Leyla Kandur Lasik Institute
EyeSTAR Lasik Institute
Florence Nightingale Göz Hastalıkları Merkezi
Gözaydın Laser Göz Merkezi
Gözenur Göz Merkezi
Gözlazerseçimi.com
Gözlazerseçimi.com
Hayrunnisa Hastanesi
Işık Göz Merkezi
Ilgi Göz Hastalıkları Merkezi
International Hospital İstanbul
Istanbul Cerrahi Hastanesi
Istanbul Göz Hastanesi
Istanbul Medicine Hospital
Istanbul Medipol Hastanesi
Karadeniz Lazer Göz Merkezi
Kartal Göz Merkezi
Kayseri Göz Merkezi
Kudret Göz İstanbul
Kudret Göz Ankara
Laser Fako Limited şirketi
Lazervizyon
Maya Göz Adana
Maya Göz Ankara
Maya Göz Kayseri
Memorial Hastanesi Göz Merkezi
Mersin Vizyon Göz Merkezi
Mirkelam Göz Lazer Merkezi
Net Lazer Göz Merkezi
Opr. Dr. Nusret Baş
Optimed Göz Kliniği
Osmanoğlu Kliniği
Rufus Göz Kliniği
Samsun Dünyam Lazer Göz Merkezi
Süper Vizyon Lazer Göz Merkezi
Taksim Göz Hastalıkları Merkezi
Talya Göz Merkezi
Turkiye Hastanesi
Veni Vidi Özel Göz Sağlığı Hizmetleri
 Tedavi Yöntemleri
Ck (kondaktif keratoplasti)
Epi-lasik
Fakik-iol
Fako-katarakt
Keratokonus
Kornea nakli
Lasek
Lasik
Prk
Refraktif lens değişimi
Renkli kontakt lenser
Sert kontakt lenser
Wavefront (kişiye özel tedavi)
İntacs | Ferrara | Keraring
İntralase lasik (femtosecond)
Şeffaf kontakt lenser
 Haber Bülteni
Yeni kampanyalardan ve güncel haberlerden ilk önce haberdar olmak için hemen üye olun. Buraya tıklayın.

Klinik / Hastane Üyeliği | © Copyright 2007-2013 Göz Lazer Seçimi.com bir BirOneri.com Internet Medya projesidir | Her hakkı saklıdır | Estetik Dis Hekimi
İletişim gozlazersecimi.com | Güvenilir Online AlisVeris Magazalari